رژیم غذایی سفت و سخت

حقیقت : رژیم غذایی سفت و سخت، بهترین روش واسه کاهش وزن و ثابت نگه داشتن اون نیس بلکه این رژیم در صورتی موجب کاهش وزن شما می شه که از خیلی از خوردنیا دوری کنین و هم اینکه به شما دستور می ده که چه مواد غذایی رو بخورین و کدوم رو نخورین.

به خاطر همین این جوری رژیمای غذایی طرفداران چندانی ندارن و بیشتر افراد خیلی زود از اون خسته شده و دوباره اضافه وزن پیدا می کنن.

بهتره بگیم رژیم غذایی سخت، ناسالمه، چراکه همه نیازای بدن شما رو برطرف نمی کنه و اگر تو یه هفته بیشتر از یه کیلوگرم کاهش وزن داشته باشین شک نداشته باشین بعد از چند هفته به سنگ صفرا گرفتار میشین. به کار گیری یه رژیم غذایی با کمتر از ۸۰۰ کالری در روز واسه یه مدت طولانی می تونه شما رو به طرف مشکلات جدی قلبی بکشونه.

نکته : تحقیقات نشون میدن که کاهش وزن سالم و مطمئن شامل ترکیب یه رژیم غذایی کم کالری به همراه فعالیت فیزیکیه که می تونه اندازه زیادی از وزن شما رو کم کنه. غذاهای سالم رو انتخاب کنین. در هر وعده غذایی اندازه غذای کمی بخورین. ورزش رو در زندگی روزانه تون بذارین. ترکیب این عادات، بهترین و سالمترین راه واسه کاهش وزن و ثابت نگه داشتن اون هستش. مواردی که ذکر شد خطر دچار شدن به بیماریای قلبی و فشارخون بالا و دیابت نوع دو رو کم می کنه.

عادات (روش زندگی) سالم به کاهش وزن شما کمک می کنه.
غذاهای سالم رو انتخاب کنین. نصف بشقاب غذاتون رو به میوه ها و سبزیجات اختصاص بدید. در هر وعده غذایی اندازه غذای کمی بخورین، واسه اینکار می تونین از یه بشقاب کوچیک با اندازه غذای کم استفاده کنین.

ورزش رو در زندگی روزانه تون بذارین. واسه یه پیاده روی خانوادگی به فضاهای سبز برید. ورزش کنین، با دوستانتون به باشگاه برید، از پله ها بالا و پایین برید و یا واسه خرید مایحتاج روزانه تو یه فروشگاه زنجیره ای قدم بزنین. مطمئن باشین ترکیب این عادات، راهی سالم واسه کاهش وزن و ثابت نگه داشتن وزن تونه.

ادعا : موادغذایی مانند نون، پاستا و مرغ چاق کننده هستن. پس از خوردن اونا باید جلوگیری کنم تا وزنم کم شه.

حقیقت : غذاهای چاق کننده شامل غذاهایی که از گندم، برنج، جو، آرد ذرت یا دانه غلات هستن. دانه های غلات به دو گروه غلات کامل و غلات تصفیه شده تقسیم می شن. غلات کامل شامل دانه هایی مانند سبوس، ریشه و آندوسپرم برنج قهوه ای و نون سفید، غلات و پاستا هستن. غلات تصفیه شده ملین بوده و می تونه جانشین سبوس و ریشه گیاه شه. این جایگزینی دلیل می شه تا دانه هایی با بافت بهتر بدست آیند و عمر مفیدشان بیشتر شه، اما با این وجود موادی مانند فیبرها، آهن و اندازه زیادی از ویتامین بی از بین می رن.

آدمایی که غلات کامل رو به عنوان یه رژیم غذایی سالم استفاده می کنن، شانس کمتری در رشد و پیشرفت بیماریای خاص دارن. دستورات راهنمایی رژیم غذایی اینجور پیشنهاد می کنه که نصف دانه هایی که شما استفاده می کنین جزء دانه های کامل هستن. مثلا صد درصد از افراد نونای جفت و جور شده از گندم سفید رو به جای نون سفید و برنج قهوه ای رو به جای برنج سفید انتخاب می کنن.

نکته: واسه کاهش وزن، اندازه کالریای مصرفی رو کاهش داده و عوضش فعالیتای فیزیکی روزمره تون رو زیاد کنین. از یه برنامه غذایی سالم پیروی کنین و گزینه های کمتر سالم رو با ترکیب میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، غذاهای پروتئین دار و لبنیات کم چرب جانشین کنین.

ترکیبی از شیر یا فرآورده های لبنی کم چرب یا بدون چربی و میوه ها و سبزیجات و غلات کامل رو بخورین.

به کار گیری شکر، کلسترول، نمک(سدیم) و چربی اشباع شده رو محدود کنین.

پروتئین کم چرب بخورین مانند نخودا، تخم مرغا، ماهی، گوشت بدون چربی، مغزها و گوشت مرغ.